Autor: Monika Majewska
Czystek (Cistus incanus) to zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości zdrowotne. W internecie można znaleźć informacje, że jest skuteczny w walce z wszelkimi infekcjami. Niektórzy przekonują, że wskazaniem do jego stosowania są także alergie, borelioza, a nawet choroby nowotworowe. Czy czystek na pewno posiada tyle właściwości leczniczych?
Czystek – bogactwo polifenoli
Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli (podobno nawet większą niż czerwone wino) – silnych przeciwutleniaczy. Są to substancje, które mają właściwości antyoksydacyjne, tzn. neutralizują wolne rodniki, które mogą się przyczynić do powstania wielu chorób, w tym tych nowotworowych. Ponadto polifenole hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, a także wzmacniają, dodają energii. Co więcej, ochraniają naczynia krwionośne i hamują utlenianie się „złego” cholesterolu LDL, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Polifenole wspierają także funkcjonowanie układu odpornościowego i walczą z drobnoustrojami i grzybami. Poza tym działają antyalergicznie, gdyż hamują uwalnianie histaminy. Czystek – czy na pewno taki zdrowy?
Za sprawą polifenoli czystkowi przypisuje się wiele właściwości leczniczych. Jednak często są one nadinterpretowane, a co za tym idzie – nieprawdziwe. Z internetu można się dowiedzieć, że „czystek blokuje wzrost wszystkich rodzajów wirusów, np. wirusa ptasiej grypy”, a także, że „niszczy wirusy jelitowe i opryszczki”. Niektórzy przekonują, że wskazaniem do stosowania czystka są różnego rodzaju alergie, choroba niedokrwienna serca, borelioza, a nawet choroba nowotworowa, co sugeruje, że czystek jest w stanie wyleczyć te choroby, a przynajmniej wspomóc ich leczenie. Niestety, nie ma wiarygodnych wyników badań naukowych, które mogłyby potwierdzić te i inne właściwości zioła. A badania, przeprowadzane zgodnie z obowiązującymi w medycynie konwencjonalnej zasadami, są niezbędne, by można mówić o właściwościach leczniczych.
Należy pamiętać, że czystek jest jedynie suplementem diety, a tego typu specyfiki nie leczą raka ani żadnych innych chorób. W związku z tym zioło to można polecić jedynie jako uzupełnienie diety w cenne dla organizmu polifenole, co z pewnością wzmocni organizm, poprawi jego funkcjonowanie i ogólne samopoczucie.
Herbata z czystka – jak przygotować?
Wsyp 1 czubatą łyżkę ususzonych ziół do szklanki, a następnie zalej je wrzącą wodą. Pozostaw do zaparzenia na 5-8 minut.
To ci się przyda
- Herbata z czystka jest suplementem (środkiem uzupełniającym dietę), a nie lekiem! W związku z tym nie można zrezygnować z terapii zaleconej przez lekarza. Może mieć to bardzo niebezpieczne skutki zdrowotne.
- Osoby, które zmagają się z jakimiś chorobami i przyjmują leki, przed spożyciem czystka powinny skonsultować się z lekarzem. Mieszanie niektórych ziół z lekami niekiedy może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zioła mogą zmienić działanie leków – wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa. Ponadto każde zioła, przyjmowane nawet przez zdrowe osoby, mogą zaszkodzić, jeśli będą używane niewłaściwie.
- Czystka, jak wszystkie inne zioła, lepiej kupować w sklepach zielarskich i aptekach (a nie np. na bazarach).
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/czystek-ziolo-prawdziwe-wlasciwosci-zdrowotne-czystka_3926.html