Witamina C , czyli kwas L-askorbinowy to niskocząsteczkowy związek o ogromnym znaczeniu dla organizmu. Jest aktywatorem wielu enzymów i odgrywa ważną rolę w oddychaniu komórkowym. Jej różnokierunkowe działanie sprawia , że jest nieodzowna w przebiegu wielu procesów metabolicznych. Przede wszystkim wpływa na wytwarzanie kolagenu , z którego jest produkowana tkanka łączna. Ułatwia gojenie się ran, złamań, hamuje tworzenie się sińców, powstawanie krwotoków i krwawień dziąseł.
Jest najważniejszym związkiem o działaniu antyoksydacyjnym w środowisku wodnym ludzkiego organizmu. Potrafi redukować tak groźne dla komórek formy tlenu jak: tlen singletowy, aninonorodnik ponadtlenkowy i rodnik wodorotlenowy.
Witamina C działa synergistycznie z Witaminą E , która po zetknięciu z wolnym rodnikiem wiąże je i neutralizuje. W wyniku tego procesu jej cząsteczki jednak ulegają rozkładowi i tracą swoją aktywność. Natomiast Witamina C po związaniu z wolnymi rodnikami nie ulega rozpadowi. Przekształca się w kwas dehydroaskorbinowy ,który w procesie redukcji ponownie wraca do formy kwasu askorbinowego. Witamina C jest na tyle aktywna , że regeneruje się sama , a także dzięki niej następuje regeneracja Witaminy E. Dlatego też zestawienie obu tych Witamin C i E jest doskonałe w walce z niszczącymi rodnikami.
Większość Witamin pobieranych z pokarmem pochłaniają na swoje potrzeby głównie narządy wewnętrzne naszego organizmu. Skóra jest ostatnia w kolejce i otrzymuje niewielki procent witamin zawartych w pożywieniu. Ponadto podczas ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV ilość kwasu askorbinowego ulega znacznemu zmniejszeniu: działanie UV o natężeniu identycznym jak słońce w południe przez okres 45-50 minut zmniejsza zawartość Witaminy C w skórze o 80%.
Mimo tego , że istnieją mechanizmy regenerujące Witaminę C , nie jest jednak ona niezniszczalna. Trzeba ją dostarczać skórze np. poprzez kosmetyki.
Kwas L-askorbinowy jest najbardziej skuteczną i aktywną biologicznie formą Witaminy C. Jej skuteczność i przyswajalność jest określona odpowiednimi warunkami , czyli: niskie pH na poziomie 2 – 4 , odpowiednie stężenie ( minimum 2%-5% , a maximum 20%), w warunkach domowych najlepiej korzystać od 10%-15% maximum oraz obecność w formulacji kosmetycznej promotorów przejścia przezskórnego jak: glikol propylenowy , lecytyna , alkohol etylowy.
Z pozostałych form witaminy C w postaci jej pochodnych podobne działanie wykazują jedynie magnesium ascorbyl phosphate ( MAP) i sodium ascorbyl phosphate ( SAP). Problemem jest natomiast trwałość kwasu L-askorbinowego. W postaci krystalicznej i bez dostępu światła i w odpowiednio niskiej temperaturze Witamina C jest trwała. Jednak zastosowana w roztworach wodnych staje się wrażliwa na obecność tlenu , promieniowanie UV i wysoką temperaturę. Dlatego tak trudno spotkać tę postać witaminy C w gotowych produktach kosmetycznych.
Alternatywą jest własnoręcznie wykonanie serum w warunkach domowych , w niewielkich ilościach , (max -10 ml) , zużywanie na bieżąco i przechowywanie w odpowiednich warunkach – czyli w lodówce , w ciemnej szklanej butelce z pipetą i zabezpieczonej folią aluminiową. Dodatek alkoholu , glikolu propylenowego i kwasu ferulowego zwiększają trwałość serum ( nawet do 6 miesięcy).
Propozycja zastosowania serum z Witaminą C
Składniki :
1/4 łyżeczki witaminy C
1 łyżeczka gliceryny roślinnej
1 łyżeczka wody destylowanej
Przygotowanie:
Proszek witaminy C należy dobrze rozpuścić w wodzie destylowanej a następnie tak przygotowany roztwór wymieszać z gliceryną.
Tworząc własne serum masz pełną kontrolę nad stanem jego świeżości. Dla pewności ,że serum jest 100% aktywne , bezpieczne i skuteczne należy przygotować je co 5- 8 – 10-14 dni.
Ciekawostka:
Wykonałam serum (dla sprawdzenia jak długo może stać), z kwasu askorbinowego + Witamina E+ woda demineralizowana + kwas ferulowy . Ph2 dla tego serum zrobiłam . Po obserwacji 6-cio miesięcznej serum nie straciło pH 2 , kwas ascorbinowy działał ,po zastosowaniu na skórę też działał ,ponieważ przez miesiąc smarowałam pęknięte naczynka na skórze i scalił mi je po 1 miesiącu więc działał kwas w serum , a moje serum z kwasem ascorbinowym może stać 6 miesięcy w lodówce.
Biologicznie czynna postać witaminy C – kwas askorbinowy stymuluje lepsze ukrwienie skóry , poprzez wspomaganie procesu syntezy kolagenu wpływa na jędrność i elastyczność skóry , wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych , rozjaśnia skórę, nadaje skórze jednolity koloryt , likwiduje starcze plamy typu piegi , przebarwienia , likwiduje zaskórniki otwarte i zamknięte pod skórą, chroni przed promieniowaniem UV, likwiduje pryszcze ( trądzik) , nie dopuszcza do grzybicy nawet leczy grzybicę, usuwa infekcje skórne, usuwa zaczerwienione miejsca po trądziku po pryszczach, wpływa na spłycenie zmarszczek , nadaje skórze dobrą kondycję i elastyczność. Obecność kwasu askorbinowego powoduje regenerację Witaminy E . Witamina C zalecana jest także przy pielęgnacji cery trądzikowej i po kąpielach słonecznych. Użycie witaminy C w kosmetykach pozwala na uzyskanie wyższych stężeń kwasu askorbinowego w skórze właściwej niż w porównaniu z przyjmowaniem doustnych suplementów diety wzbogaconych o tę witaminę . Zalecane jest łączenie witaminy C i witaminy E by wzmóc ich działanie ( w połączeniu wykazują wyższe aktywności przeciwutleniające niż gdy są osobno). Witamina C działa w roztworach wodnych , natomiast Witamina E w olejach.
Suchy biały proszek- kwas askorbinowy Wit.C – łatwo rozpuszcza się w wodzie , stabilna w kosmetykach o pH poniżej 3.
Stosowanie:
Serum można nakładać na skórę przy pomocy wacika lub kroplomierza w buteleczce lub bezpośrednio palcami. Delikatne mrowienie jest reakcją naturalną ,ale zbyt intensywne oznacza ,że twoja skóra nie potrzebuje takiej dawki witaminy C. Należy wówczas zmniejszyć ilość witaminy do 1/8 łyzeczki ,jesli ktoś ma wagę zmniejszyć do 0,25 mg na 50 ml wody destylowanej. Proporcje każdy/a ustala sam sobie ,ponieważ kazdy/a ma inny rodzaj skóry i wie co jego/jej skóra potrzebuje większe czy mniejsze dawki. Na początek stosowania najlepiej zaczynać od mniejszych proporcji proszku – zwiększać lub zmniejszać jeśli do tego zachodzi potrzeba. Podczas stosowania serum nie wystawiać skóry na opalanie na słońcu , serum można stosować 1 godz. przed wyjsciem na słońce , po 15 minutach (od chwili nałożenia serum) dobrze jest nałożyć jakiś swój ulubiony krem pielęgnacyjny np.Nivea
Witamina C czy nie zakwasza i jak ją dawkować?
Ten kto poznał tajniki witaminy C dobrze wie m jakich potrafi dokonać cudów , a pomocna jest przy naprawdę wielu dolegliwościach , od tych banalnych aż do tych poważniejszych, nie zakwasza organizmu.
Przygotowałam artykuł o Witaminie C tutaj :http://orthomolecular.org/nutrients/c.html
i tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_askorbinowy
o dawkowaniu Witaminy C tutaj: http://kwasl-askorbinowygatczda-lewoskretnac.blogspot.com/search/label/Witamina%20C%20-%20substancja%20witalna%20jak%20dawkowa%C4%87%3F
inne linki: